خنده برای هر فردی ممکن است که عادی باشد اما باید بدانیم که خنده چقدر می تواند موثر باشد. بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خندیدن نوعی آنتی بیوتیک طبیعی است که همه انسان ها با استفاده از آن می توانند بسیاری از درد های خود را تخفیف دهند و خنده واکنشی است غیر ارادی که باعث انقباض هماهنگ پانزده ماهیچه صورت و سریع شدن تنفس و جریان خون و افزایش ترشح ادرنالین در خون می شود که تاثیر نهایی آن ایجاد احساس لذت و شادابی در فرد است. در ادامه به برخی از اثرات مثبت خنده می پردازیم.

خنده و دستگاه ایمنی:

ترشح هورمون ایمونوگلوبولین در بدن با یزان خندیدن ما ارتبط مستقیم دارد . ایمونو گلوبولین به مبارزه دستگاه ایمنی بدن با باکتری ها و میکروب ها کمک کرده و فرد را برای مقابله با بیماری ها آماده می کند. به طور طبیعی با باز شدن دهانمان برای خندیدن و ایجاد صدای خنده و بر اساس بررسی های که روی بزاق بیمارانی که بعد از نگاه کردن به فیلم خنده دار ، انجام داده اند مشخص شد که سطح عوامل مقابله کننده با بیماری ها به نام ایمونو گلوبولین ها افزایش می یابد. و تحقیقات دیگر نشان می دهد که عملکرد ایمنی و دفاع بدنی را افزایش می یابد.

تاثیر بر روی دستگاه تنفسی:

طبق نظر روانشناس و مشاور خانواده خنده باعث درمان بسیاری از بیماری ها می شود و باعث پایین آمدن ضربان قلب و کاسته شدن فشار خون می شود و از آن جه که باعث می شود فرد تنفس عمیق تری بکشد، باعث می شود میزان اکسیژن بافت ها افزایش پیدا کند زیرا خنده باعث طولانی شدن عمر می شود. در اثر خنده، دیافراگم که عضله ای قوی در زیر ششها است بالا و پایین می رود و شش ها را از هوا پر می کند و سپس هوا را از آن خارج می کند و به سمت سیستم صوتی جهت تولید صدا می فرستد. در این تبادلات خون مماو از اکسیژن شده و قلب خون تمیز تری را دریافت می کند و شاداب تر و پر ارژی تر می شود. 

هنگامی که هورمون های ناشی از فشارهای روانی به طور دائم به مقدار زیاد ترشح می شوند بر سیستم ایمنی غالب می شوند و سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود و قادر به انجام وظیفه ی خود به طور کامل نمی شود و به همین دلیل راه را برای درد و ایجاد زمینه برای عفونت ها فراهم می آورد. اما خده می تواند این چرخه ناسالم را از بین ببرد. به همی دلیل است که افراد خوش بین و مثبت نگر کمتر به اختلالات ناشی از فشار روانی مبتلا می شوند. خنده در حالت کلی می تواند تغییرات فیزیولوژیکی گسترده ای چون بهبود عملکرد هضم، تنظیم سیستم های داخلی و بهبود جریان خون در بدن را ایجاد کند.  

در اثر خندیدن نوعی ماده شیمیایی خاص سیستم عصبی به نام اندروفین تولید می شود که در فرد باعث ایجاد احساس اعتماد به نفس و سرخوشی می شود. و تحقیقات دیگر در این زمینه نشان می دهد که انسان ها به وسیله ی خنده درد را بیشتر تحمل می کند و همچنین باعث کاهش بروز انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی می شود. گاسترس ها و اضطراب های روزانه در طول زمان ناهماهنگی های در جسم ایجاد می کند که ممکن است باعث مشکلات روانی شود . زمای کههورمون های ناشی از فشار روانی به طور دائم به مقدار زیاد تولید شود، سستم دفاعی بدن نمی تواند به خوبی کار خود را انجام دهد و همین موضوع باعث افزایش عفونت ها و بیماری ها خواهد شد. 

اثرات روانی خنده چیست؟

هرگز در زندگی به خنده اهمیت نمی دهیم و روزانه چندین مذتبه دست به این کار می زنیم. اما تحقیقات نشان می دهد که خنده ای که انسان از ته دل می کند نشاط انگیز بوده و فواید بسیاری به همراه دارد.  و همچنین خنده با سایر رفتارهایی که سبب خشنودی و آرامش ما می شوند، مانند یوگا، دعا و نیایش ، اندیشه و ورزش ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در برابر عفونت ها و بیماری ها محافظت می کند. خشم، تش و نگرانی بر تعداد هورمون های تنش زای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن می افزاید.  لبخند یا خنده نرشح هورمون های تنش زا را متوقف می سازد و به فرد کمک می کند تا مشکلات را چه ساده و چه پیچیده مهار کرده و با آن ها آسان تر رویارویی کند. 

کلام آخر:

طبق نظر مشاور خوب در تهران اگر بخواهیم در حالت کلی بگوییم خنده فشار های زندگی روزمره را کاهش می دهد و باعث بالا رفتن کیفیت عملکرد می شود و بهترین دارو برای استرس بوده و باعث کاهش هورمون های استرس در بدن می شود و عکس العمل بدن را در هنگام وقوع فشارهای عصبی تغییر می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده در ای زمیه خندیدن در طول روز موجب پیری دیر رس می شود و به همین دلیل دیدن فیلم ها یا خواندن کتاب های کمدی و یا هر چیزی که سبب خندیدن شما شود، امری بسیار مفید بر حفظ سلامتی می باشد. پس خندیدن را در طول روز فراموش نکنید و به کمک آن زندگی تان را سرشار از شادی نمایید و خود را از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها دور کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داشتن سلامت روان و بهبود روان  با افراد متخصص و مجرب در ارتباط باشید و مهارت های لازم را برای داشتن زندگی بهتر یاد بگیرید.