خاطره نویسی و خاطره گویی ، شکلی از درمان است و تخلیه هیجانی یکی از قوانین طبیعت است و می توان گفت که قسمتی از زندگی هر فردی را روزهای گذشته تشکیل می دهد و شامل خاطرات هستند و این خاطرات می توانند خوشایند باشند. یعنی زمانی که شما آن ها را به یاد می آورید، احساس شور و شعف و سرور و شادی درونی به شما دست می دهد . بر اساس مطالعات مشاوره تخصصی روانشناسی شما خاطرات بسیار خوشی از دوران کودکی خود دارید که بسیار هم تاثیر گذار بوده و حتی زمانی که آن ها را یادآوری می کنید اشک شوق می ریزید و یا غم آن روز ها به شما دست می دهد. خاطرات شما می توانند تلخ نیز باشند چرا که با یاد آوری آن ها ، احساس غم، اندوه، گناه، افسردگی و اضطراب و خشم و نا امیدی می کنید. خاطرات روان شناختی دوران کودکی درصدی از افراد، حاوی زخم هایی است که هر یک درد روانی خود را دارند، مخصوصا اگر زخم ها درمان نشده اند و به صورت رنج روانی و شرمندگی مزمن درآمده اند که فرد با یادآوری ناخودآگاه آن ها ، دچار عدم ثبات خلقی می شود. این زخم ها اگر جدی گرفته نشوند، در بزرگسالی شما در حوزه های مختلف زندگی مثل روابط زناشویی، فعالیت های اجتماعی و تفریح در برابر روحیات و خلقیات شما خود را بروز می دهند. 

امروزه روان شناسان مراکز مشاوره حرفه ای در حوزه درمان به این نتیجه رسیده اند که بررسی خاطرات یک اصل روان درمانی است که ابتدا باید خاطرات گذشته، به زمان حال آورده می شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و با کمک خود فرد درمان می شوند. در دایره خاطرات روان شناختی هر فرد، مجموعه ای از زخم ها، غصه ها و شادی ها و عقده ها وجود دارد . این گره ها نیازمند درمان اساسی می باشند. گاهی فرد نسبت به خاطراتش خودخوری می کند و این خاطرات تلخ تبدیل به بیماری های جشمی و روانی و یا حتی تیک های عصبی می شوند. با استفاده از یادداشت ها و نوشتن نامه ها می توانید خاطرات خود را به آگاهی بیاورید و با نوشتن و یا گفتن انواع احساس های هیجانی نا سالم را از نا خود آگاه حذف کنید و با برون ریزی حالات غمگین خود ، به فردی فعال و شاد تبدیل شوید. نوشن خاطرات دیروز و امروز زهر و تلخی احساس خشم ، نفرت و گناه و تنهاییو ... را می گیرد و در بلند مدت منجر به افزایش خود شناسی و ابراز و اظهار هیجانات می شود. در ادامه به برخی از سبک های نوشتن اشاره می کنیم که می تواند در خاطره درمانی و حالخوب شما موثر واقع شود.

سبک های نوشتن:

خاطره نویسی به خلاقیت هر فردی بستگی دارد ولی در ادامه ما به برخی از سبک های نوشتن را معرفی می کنیم.

نامه های ارسال نشده:

مشاور خوب خانواده بیان می کند، نوشتن نامه برای کسانی که فوت شده اند و فرصت خداحافظی با آن ها نداشتید و یا حرف هایی بوده که باید می زدید و یا خشم های فروخورده اید دارید که بایستی آن ها را ابراز کنید. نوشتن نامه به اشخاصی که با آن ها روابط تیره داریم به ما کمک می کند تا از شدت احساس بد خود در قبال آن ها بکاهیم. و در این نامه ها می توانید با صراحت احساسات خود را با شخص مورد نظر در میان بگذارید. و تلمه های شما باید حاوی شدید ترین احساس های شما باشد.

رویا ها و آرزوها:

رویا ها و آرزو ها مطالب خوب و جالبی برای نوشتن هستند و یونگ بیان می کند که درک نماد رویاها به تعادل روانی منجر می شود. رویاها با آرزوها فرق دارد و برای خلق ذهنی آینده ای بهتر است که خودتان در ایجاد آن نقش اساسی دارید. در حالی که آرزوها، شکلی از خواستن چیزهایی است که دوست دارید آن ها را داشته باشید. رویاهای خود را ثبت کنید و آن ها را جدی بگیرید 

تصویری:

طبق نظر روانشناس متخصص ازدواج کلمات کلیدی خاطرات خود را مشخص کنید و آن ها را به شکل یک خوشه انگور در نظر بگیرید به طوری که خودتان می توانید آن را بفهمید و توضیح دهید. کلماتی که به نوعی به هم ارتباط دارند و می توانید با کلمات، اشکال آن ها را به هم مرتبط کنید. یک خاطره را مشخص کنید و آن را بر روی یک تصویر خوشه ای و یا هر تصویر دیگر که موضوعی را تداعی می کند با جملات کوتاه و کلیدی یادداشت کنید. 

اگر که مشکلاتی از گذشته شما را آزار می دهند می توانید با مشاوران در ارتباط باشید و از آن ها کمک و راهنمایی دریافت نمایید تا با روش های درمانی مناسب از ناراحتی ها و تاثیر تلخ آن رهایی یابید.