ما در مقالات معرفی روانشناسان معروف و روانشناسان ایران شما را با عملکرد حیطه ی تحصیلی و درمان آشنا کردیم .
حال قصد داریم به صورت تخصصی تر شما را با تمام حیطه ها مثل ازدواج، خانواده ... با یک مشاور خوب یا مشاور خانواده آشنا کنیم.

دکتر روانشناس  در زمینه ی ازدواج می تواند شما را به یک شناخت کلی نسبت به خودتان و خواسته هایتان و فرد مقابل شما برساند. بی شک این شناخت با ابزاری دقیق و علمی باید توسط یک روانشناس زن خوب یا دکتر روانشناس مرد خوب صورت بگیرد.


 

در جلسات مشاوره ازدواج شما از طریق تست و کارگاه آموزشی هم می توانید مهارت های لازم را جهت شروع یک زندگی سالم تر اقدام کنید. سوالی که گاهی مطرح می شود این است که ما برای آموزش و یادگیری مسائلی مثل ریاضی، شیمی و فیزیک بارها کلاس می رویم و سال ها آموزش می بینیم اما برای موضوع بسیار مهم و ارزشمندی مثل ازدواج هیچ اقدامی نمی کنیم.

موضوع قابل توجه انسان ها برای ادامه ی زندگی و بقا فقط بر مبنای غریزه نسبت به ازدواج و بچه دار شدن رفتار نمی کنند بلکه ما نیاز داریم نسبت به انتخاب همسر و تربیت فرزندان آگاهی لازم را داشته باشیم .

 

آنچه افراد قبل از ازدواج باید بدانند این است که ازدواج موضوعی بسیار پیچیده است برای کسی که شناختی نسبت به آن نداشته باشد. ازدواج یعنی قدم گذاشتن در یک کار مشترک . یکی از مباحث بسیار مهم که توسط دکتر روانشناس و مشاوره کنترل می شود کنترل بیرونی زوجین است . به گزارش بهترین مرکز مشاوره تهران آمار بالایی از اختلافات زوجین بر اثر همین کنترل بیرونی اتفاق می افتد می توان گفت فرض اصلی که می توان برای آن در نظر گرفت این است که اگر من احساس رضایت و ناخشنودی دارم من مسئول این احساس پیش آمده نیستم بلکه اطرافیان است و من بر روی عوامل خارج هیچ کنترلی ندارم و مقصر اصلی کس دیگری است. و یا توجیحاتی بر این مبنا که مغز من به لحاظ ساختاری یا شیمیایی به این صورت عمل می کند.

حال هفت رفتار مخرب که هر روز در رابطه با دیگران هم تکرار می کنیم نام می بریم:

1)انتقاد کردن     2) سرزنش کردن     3) شکایت کردن      4)غرغرکردن      5)تهدید کردن     6)تنبیه     7) باج دهی

که در مقاله ی بعدی با عنوان روانشناس خوب به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

حال به نیازهای بنیادی و اساسی روابط می پردازیم.

1)نیاز به بقا : می توان گفت قسمت عظیمی از مشکلات زناشویی با مسائل اقتصادی گره خورده است.

در جامعه ی کنونی نیاز به بقا و تلاش برای آینده ای مطمئن کمی سخت تر از گذشته شده است و همین امر میزان استرس و اضطراب افراد را افزایش می دهد . میزان نیاز افراد مختلف به بقا بر اساس ژنتیکی که برای آنها تعریف شده است متفاوت است و می توان گفت مشکل از جایی شروع می شود که حساسیت و اولویت فردی نسبت به مسائل مالی و بسیار بالا و متفاوت با فرد دیگر باشد. 

جایی از لوئیس نقل شده است که گفت : هم فقر را تجربه کردم و هم ثروت . اما معتقد هستم ثروت بهتر است و باعث می شود لبخند بر لبان زوج ها بنشیند.

شاید ثروت خوشبختی نیاورد اما فقر بدبختی به همراه دارد . و اگر بر اساس تست هایی که توسط روانشناس گرفته می شود نیازها بسیار متفاوت باشد مشکلات در زندگی مشترک شروع می شود.

ادامه ی مبحث نیازها در مقاله ی مرکز مشاوره خوب در تهران

1)نیاز به بقا         2) نیاز به عشق و احساس تعلق      3 )نیاز به قدرت و پیشرفت        4)نیاز به آزادی 5)نیاز به تفریح