اختلال یادگیری در کودکان به مشکلاتی که در پردازش اطلاعات و آموزش برای کودکان ایجاد می شود، اطلاق می شود. مشاوره کودک در مرکز روانشناسی خوب به کودکان کمک می کند تا با درمان اختلال یادگیری آینده ای روشن داشته و دچار مشکلات آموزشی و رفتاری نگردند. اهمیت اختلالات یادگیری چنان زیاد می باشد که بهترین مشاور کودک همواره در مرکز مشاوره آن را در همه کودکانی که به دلایل مختلف مراجعه می کنند چک کرده زیرا بسیاری از نا آرامی های کودکان به دلیل وجود این اختلال می باشد.

روانشناس کودک چگونه به تشخیص اختلال یادگیری می پردازد؟

بهترین روانشناس کودک در کلینیک روانشناسی انتخاب نو با انجام مصاحبه با والدین و بازی کردن با کودکان در اتاق بازی به چک کردن ویژگی های کودک می پردازد. از مهمترین ویژگی هایی که می توان به آن توجه کرد می توان موارد زیر را نام برد:

-         مشکلات و نا آرامی در گوش دادن

-         مشکلات در خواندن و نوشتن

-         عدم توانایی درک ریاضیات

-         عدم توانایی در استدلال

موارد ذکر شده وقتی به دفعات در کودک تکرار شود باعث پایین آمدن عزت نفس در کودک گشته و سرخوردگی در کودک باعث عدم توانایی کودک در برقراری ارتباط با همسالان می گردد. کودکی که در محیط مهد کودک و مدرسه احساس می کند نمی تواند پا به پای کودکان دیگر حرکت کند کم کم خود را از آنها جدا کرده و دچار گوشه گیری می گردد. این کودکان نیاز به توجه ویژه روانشناس کودک در مرکز مشاور داشته تا درمان برای آنها انجام گیرد.

نحوه رفتار با کودکانی که دچار اختلالات یادگیری هستند

دکتر مشاور کودک به والدین پیشنهاد می کند تا در نحوه صحبت با کودکانی که دچار اختلال یادگیری هستند بسیار با دقت عمل کرده و از واژه تنبل یا بی دقت استفاده نکنند. والدین می توانند نقش بسیار زیادی در ایجاد حس خوش بینی برای آینده در کودکان شود. تشویق کودک و فراهم کردن موقیت مناسب برای رسیدن به موفقیت بسیار با اهمیت می باشد. متخصص روانشناس کودک به والدین پیشنهاد می دهند تا از برنامه های ویژه ای که برای این کودکان در نظر گرفته می شود و شامل : کلاس های کمکی و تقویتی است استفاده نمایند و این کودکان در مسیر استعداد خود بیشتر قرار گیرند تا به هدف دست یابند.


کودکانی که تحت درمان اختلال یادگیری قرار نمی گیرند دچار چه پیامد هایی می شوند؟

خدمات روانشناسی انتخاب نو مشاوره کودک را به شکل بسیار تخصصی در این مرکز ارائه می دهد . بسیاری از کودکانی که والدین آنها از مشکلات فراوانی در آنها رنج می برند دچار اختلالی می باشند که والدین به دلیل عدم آگاهی از آن واکنش مناسبی در مقابل آن ندارند . برخی از کودکانی که دچار اختلال یادگیریهستند معمولا واکنش های زیر را از خود بروز می دهند:

تحمل کم : این کودکان در مقابل عدم موفقیت در مسائل مختلف کم تحمل هستند و توانایی کنترل خود را به ندرت به دست می آورند.

اضطراب و استرس : دکتر روانشناس کودک یکی از دلایل استرس و اضطراب در کودکان را عدم توانایی آنها در یادگیری مناسب می دانند. این کودکان در زمان رو به رو شدن با وضعیتی که نیاز به یادگیری دارد واکنشهای اضطرابی از خود بروز می دهند.

وابستگی به والدین : کودکانی که یادگیری پایینی دارند به والدین خود و یا دیگران علائم وابستگی نشان می دهند. روانشناس مشاوره کودک بر این اعتقاد است که این کودکان به دلایل مختلفی همچون مخفی کردن عدم توانایی به افراد حامی خود رو می آورند.

پرخاشگری : روانشناس کودکان یکی از شایع ترین واکنش های کودک در مقابل عدم یادگیری را پرخاشگری و عصبانیت در کودک می داند . این کودک در بازی هایی که با مشاور در کلینیک های روانشناسی انجام می دهند نیز واکنش های پرخاشگرانه از خود بروز می دهند.

نقش والدین در درمان کودک از نظر بهترین مشاور کودکان

مشاوران مرکز مشاوره انتخاب نو به اهمیت نقش والدین بسیار تاکید می ورزند. همراهی والدین و متخصص روانشناس کودکان بسیار با اهمیت می باشد . استمرار در جلسات درمان و همراهی با کودک در تمریناتی که دکتر مشاور کودکان در نظر می گیرد بسیار با اهمیت می باشد. تمرینات هیجانی ، حرکتی که برای این کودکان در نظر گرفته می شود تاثیر بسیار زیادی در درمان اختلال کودکان دارد.

تاثیر نوروفیدبک در اختلال یادگیری کودک

نوروفیدبک درمانی تاثیر گذار برای کودکانی می باشد که از مشکل یادگیری رنج می برند. تمرینات یادگیری برای کودکانی که از این مشکل به شکل جدی رنج می برد بسیار مفید واقع شده و باعث نمایانگر شدن تغییرات در فرد می گردد.