وسواس اجباری فکری  عملی (OCD) یک بیماری ناتوان کننده است که بین ۱ تا ۲ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد.  بسیاری از افراد تصور می کنند OCD نوعی اختلال در مورد تمیزی یا سازماندهی  است آیا تابحال شنیده اید که کسی بگوید من در مورد موضوعی خیلی وسواس اجباری فکری - عملی دارم با اشاره به یک اولویت آن ها باید مرتب کارها را مرتب کنند یا کارها را به روشی خاص انجام می دهند. OCD در واقع بسیار پیچیده تر از آن است. پریشانی ناشی از آن کاملاً قابل توجه است و دامنه نگرانی ها به مراتب بیشتر از آن است که بسیاری از مردم تصور می کنند بسیاری از انواع OCD به خوبی توسط بسیاری از افراد قابل درک نیستند و حتی ارائه دهندگان بهداشت روان اغلب در زمینه تشخیص و درمان OCD آموزش کافی ندارند. 

دکتر روانشناس در این زمینه می گوید تکرار و تمرین نوعی اختلال است که باعث می شود افراد با افکار سرزده ناخواسته و احساس پریشانی شدید مرتبط با این افکار دست و پنجه نرم کنند. این پریشانی غالباً اضطراب است، اما می تواند شامل احساس انزجار یا ناقص بودن یا احساس اینکه چیزی درست نیست باشد. در همه موارد این احساسات برای فرد بسیارآزاردهنده است. مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی می گوید فرد کارهای زیادی انجام می دهد که از این پریشانی راحت شود. متأسفانه افکار ناخوشایند و اضطراب ناخواسته به سرعت عود می کنند، بنابراین در نهایت افراد مجبورند این رفتارها را بارها و بارها انجام دهند، که در نهایت حلقه ای ناامید کننده و ترسناک و بی پایان برایشان ایجاد می شود. افکار سرزده ناخواسته و پریشانی ناشی از آن وسواس نامیده می شوند. همان طور که گفته شد بسیاری از افراد تصور می کنند که وسواس صرفاً به نظافت و نظم تمرکز دارد، اما وسواس OCD بسیاری از موضوعات دیگر را نیز شامل می شود از جمله:

  • نگرانی از آلودگی در مورد میکروب ها، ویروس ها یا مواد شیمیایی
  • صدمه زدن به دیگران اغلب به روشهای بسیار ناراحت کننده
  • خودزنی ،ترس از خودزنی یا وسواس خودکشی
  • افکار جنسی تصاویری از اعمال جنسی نامناسب یا اعمال دیگری که فرد حس کند با واقعیت سازگار نیست.
  • روابط عاطفی از جمله ناراحتی در مورد اینکه آیا شریک زندگی فردی اشتباهی است.
  • عقاید اخلاقی یا مذهبی و اضطراب در مورد فردی بد یا شر بودن
  • سلامتی و اضطراب در مورد داشتن بیماری کشنده
  • نه تنها درباره احساسات درست گاهی پریشانی همراه با احساساتی که شیء یا عملی در نظرشان "صحیح" نیست.

این لیست کامل نیست اما بیشترین نوع وسواس OCD را منعکس می کند همان طور که می بینید،  در همه موارد این افکار با ترس و پریشانی قابل توجهی همراه هستند مشاوره خانواده در این زمینه تاکید می کند فردی که فکر آسیب رساندن به دیگران را دارد به طور معمول از وجود این افکار به وحشت می افتد و فردی که دچار وسواس در رابطه است از این ایده که ممکن است با فرد اشتباهی قرار داشته باشد یا ازدواج کند بسیار پریشان است. جای تعجب نیست که هر یک از این افراد انگیزه بالایی برای فرار و جلوگیری از این ترس ها خواهند داشت. دکتر روانشناس بیان می کند شخصی که از میکروب یا ویروس می ترسد مرتباً همه چیز را شستشو می دهدتا  تمام میکروب ها را از بین ببرد و در امان بماند. فردی که فکر آسیب رساندن به دیگران را دارد، نمی خواهد به کسی آسیب برساند بنابراین از هر چیزی که می تواند به عنوان سلاح استفاده شود اجتناب می کند شخصی که از رفتن به جهنم می ترسد مکرراً نماز می خواند مبلغی را به امور خیریه اهدا می کند یا از

این الگوهای رفتاری و اجتنابی همه در تلاش ناامیدانه برای بهتر شدن انجام می شوند اجتناب و رفتارهای خاصی که برای احساس امنیت انجام می شود رفتارهایی اجباریست. این الگوی پریشانی شدید و به دنبال آن تلاش برای فرار از  پریشانی مشخصه بیماری OCD است. به نظر می رسد که تسکین معنادار کوتاه مدت را فراهم می کند، اما متأسفانه پریشانی همیشه بر می گردد بنابراین توالی دوباره و دوباره  اتفاق می افتد .

گرچه اجبار و اجتناب در کوتاه مدت موثر است اما در طولانی مدت بسیار مشکل ساز می شود  و حتی پذیرفتن آن سخت تر زیرا اجبارها فرصت داشتن تجربه های مهم جدید را که می تواند چیزهای جدیدی به فرد بیاموزد از ان ها می گیرند همچنین اعتقادات را تقویت می کنند که اجبار تنها چیزی است که ان ها را در امان نگه می دارد و برای رفع ترسشان به آنها نیاز دارند اینگونه است که آنها رفتارهای خاص را تکرار و تکرار و تکرار می کنند. عدم رعایت OCD بسیار ترسناک است بنابراین اغلب افراد این کار را انجام نمی دهند ترس ها چنان واقعی به نظر می رسند که موضوع اطاعت از وسواس هزینه بسیار کمی در مقابل اطمینان از عدم وقوع فاجعه ای وحشتناک دربر دارد.برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.