پیدا کردن توضیح برای صدماتی که سوگواری به بدن و ذهن وارد می کند همیشه ساده نیست. در ادامه به برخی از اثرات رایج سوگواری اشاره می کنیم. افراد فکر می کنند که سوگواری فقط احساسات را درگیر می کند اما سوگواری تجربه ای است که همه بدن و ذهن را درگیر می کند. سوگواری می تواند به فشار خون، ضربان قلب، گرفتگی عضلات، خواب و علاوه بر آن تغییرات شناختی، از دست دادن حافظه، گیجی، اختلال توجه و .... نیز اتفاق می افتد. گاهی این تاثیرات تا مدت ها در جسم و روان باقی می ماند. در ادامه به برخی از این تغییرات اشاره می کنیم و توضیح مختصری درباره این تغییرات می دهیم.

خستگی و بی خوابی:

طبق نظر روانشناس خوابیدن خیلی زیاد و یا خیلی کم یکی از مسائل مهم در سوگواری است. کم خوابیدن و نداشتن خواب با کیفیت برای مدت زمان طولانی، بر کنار آمدن بدن و ذهن شما با فقدانتان تاثیر گذار است. خواب برای بازسازی بدن است و زمانی که اوضاع مثل قبل نیست اولین مرحله ای است که باعث بهبود اوضاع و آرامش می شود. اگر که در این دوران درگیر با مشکلات خواب هستید، کاملا طبیعی است و نگران نباشید. اگر فکر می کنید که نیاز دارید بخوابید عیبی ندارد و آن را از خودتان دریغ نکنید خوابیدن می تواند به بازسازی بدنتان کمک بزرگی کند. فکر نکنید که خوابیدن راهی برای انکار و دوری کردن است . بدانید که با خواب جسمتان در حال بازسازی است. اگر که نمی توانید راحت بخوابید و یا خواب های بدی می بینید با آن مبارزه نکنید و قبول کنید که به خواب رفتن ممکن است دشوار باشد و هر وقت توانستید استراحت کنید. مهارت های زیادی هستند که می تواند به شما در داشتن خواب بهتر کمک کند و می توانید با متخصصان در این زمینه مشورت کنید.

کابوس ها:

بر اساس گفته مشاور خانواده کابوس های مرتبط با فقدان می تواند باعث شود که شما از خوابیدن فرار کنید. اما این کابوس ها نیز طبیعی است و شاید تعجب کنید اما این کابوس ها به بدن شما کمک خواهد کرد که با این سختی ها کنار بیایید و دوام بیاورید. زمانی که با این کابوس ها درگیر می شوید به خودتان یادآوری کنید که دستگاه عصبی شما در حال تلاش است تا با این غم کنار بیاید.

استرس:

تاثیر استرس بر بدن زیاد است. مرگ ناگهانی، سوگواری دور از انتظار، تغییرات بزرگ در زندگی همگی باعث استرس می شوند و نشانه های زیادی را از خود نشان خواهد داد زیرا که ممکن است تحمل آن را نداشته باشد و نشانه ای را از خودبه نمایش بگذارد.

تغییرات وزن:

اشتهای برخی از افراد در شرایط پرتنش بیشتر می شود و برخی دیگر اشتهای خود را به طور کامل از دست می دهد و این واکنش ها در بدن افراد مختلف متفاوت است. و با پرخوری و کم خوری شاهد مشکلات دیابت، کلسترول بالا، مشکلات تنفسی و ..... خواهیم بود. اما این را بدانید که در هر صورت بدن به انرژی نیاز دارد و به همین دلیل نیاز به دریافت غذای سالم و کافی دارد و اگر که پرخوری از علائم شماست سعی کنید که فعالیت های دیگری را نیز برای رفع آن جایگزین کنید تا بتوانید سلامت جسمتان را حفظ کنید

از دست دادن حافظه و خستگی ذهنی:

گم کردن وسایلتان و یا فراموش کردن کارهایی که باید بکنید در این دوران رایج است و به مرور زمان بهتر خواهد شد در این زمان با یاد آور ها و یادداشت های مختلف سعی کنید که سازماندهی کنید.

از طرفی ممکن است که شما قبل از این اتفاق و یا خبر بد فرد فعالی بودید اما بعد از آن نمی توانید هیچ کاری کنید و دستتان به انجام هیچ کاری نرود و احساس کنید که توانایی ها، انگیزه گذشته را ندارید. این دوران سختی است که در حال عبور از آن هستید و بهتر است که این روز ها را با گذشته خود مقایسه نکنید. فقدان امری عادی نیست اما مغز و قلب شما تلاش خواهد کرد تا شما را با این وضعیت سازگار کند.

در دوران سوگواری چه کاری می توانم بکنم؟

خود مراقبتی را فراموش نکنید. درست است که در این روز ها توجه به رژیم غذایی و یا داشتن انگیزه برای مراقبت و مهربانی با خودتان بسیار سخت و دشوار است. زیرا که در این دوران حس بی تفاوتی نسبت به خودتان زیاد است و انجام هرکاری را بی فایده و بیهوده می دانید. سوگواری تغییرات زیادی را در جسم و روان ایجاد می کند ولی هرگونه تلاش برای مراقبت از بدنتان برای شما بسیار سودمند خواهد بود و رنجی را که به دوش می کشید را کمتر خواهد کرد. مراقبت از خود در واقع مهربانی به خودتان را نشان می دهد و مهربان بودن با خودتان یکی از کارهایی است که کمک بزرگی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب مشاوران در ارتباط باشید.