برخی از افراد به طور منظم در ماه های پاییز و زمستان  هر سال دچار افسردگی می شوند. در بحث روانشناسی مشاوره بنابراین برخی دانشمندان بر اساس یافته ها و شواهد تجربی بر این باور هستند که تغییرات شیمیایی ناشی از نور خورشید می تواند به بهبود خلق انسان کمک نماید. البته این موضوع به طور قطعی اثبات نشده است ظاهرا تماس انسان با  نور یا برخی پرتوهای ویژه می تواند تا حدی موجب افرایش سطح شادمانی خلقی و رفع اندوه و افسردگی گردد. با این حال برای اثبات  این نظریات هنوز به شواهد و مدارک محکم تر و پژوهش های بیشتر نیاز است.و می توان گفت که  به همین دلیل است که بی حالی را در این ماه تجربه می کنید و‌ ممکن است که با علایم زیر نیز همراه باشید.

خلق پایین:

بر اساس این که کلمه افسردگی بین افراد بسیار رواج پیدا کرده است اما به خاطر داشته باشید که همه افراد افسرده غمگین نمی شوند و‌برخی اشفته می شوند و برخی دیگر بی حس و بی حال می شوند و وبرخی دچار هیچ تغییر خلقی نمی شوند و دچار درد ها و شکایت های جسمی می شوند . طبق گفته ی مشاور خانواده خوب خلق پایین که به هنگام افسردگی پیدا می کنید مدام احساس شکست ناراحتی و خلا می کنید. 

نویپسان های شبانه روزی:

مطالعات روانشناسی مشاوره می گوید در افسردگی متوسط یا شدید غمگینی صبح هنگام بیشتر بوده و در طول روز به مرور کمتر می  شود ولی هرگز از بین نمی رود که به ان نوسان های شبانه روزی می گویند.

احساس عدم لذت:

غمگینی باعث می شود از هر چیزی لذت نبرید حتی ممکن است علاقه ی خود به سرگرمی های سابقتان را از دست بدهید. و هیچ‌چیز شما را شاد نکند. در برخی از افسردگی های خفیف تر افسردگی به هنگام عصر بدتر از صبح می شود و حتی ممکن است فرد هنگام صبح با نشاط باشد . اگر افسردگی شما خفیف باشد ممکن است از بودن در کنار دیگران لذت ببرید ولی باز هم این به شما انگیزه نمی دهد و به زودی با دلسردی همراه خواهید بود.در همگام غمگینی تمایل فرد به گریه کردن بیشتر می شود و با کوچک ترین ناراحتی گریه می کنند.

اضطراب دلشوره

مشاوران مرکز مشاوره اشاره به این موضوع دارند وقتی احساس تهدید می کنیم هورمونی به نام ادرنالین ترشح می شود و خون به سمت ماهیچه ها و مغز هدایت می شود و به این ترتیب می توانیم سریع تر فکر کنیم و در صورت لزوم حرکت سریع از خود نشان دهیم . در چنین شرایطی عصبی و بی قرار و دلواپسیم ولی اگر هیچ اتفاقی نیفتد بعد از مدتی از بین خواهد رفت. کسی که درگیر با افسردگی است مدت مدیدی را با این حالت خواهد بود.

برخی از افراد افسرده با اضطراب زیادی از خواب بیدار می شوند زیرا از مواجه شدن با یک روز جدید شدیدا اضطراب دارند اضطراب ممکن است از علایم افسردگی پیشی بگیرد و زمانی که اضطراب داشته باشید  پرخاشگر تر و بد خلق تر خواهید بود. و تحمل چنین چیزی هم به شما و هم اطرافیانتان سخت خواهد بود. 

کرختی عاطفی

برخی از افراد شدیدا درگیر با افسردگی بیان می کنند که عواطف خود را از دست داده اند یعنی هیچ احساسی ندارند و نمی توانند گریه کنند و خود را جزیی از پیرامون نمی دانند و ممکن است که نسبت به نزدیکان هیچ احساسی نداشته باشند.

تفکر افسرده

وقتی افسرده هستید تفکرات شما تغییر می کند و دنیا را به شکلی متفاوت می بینید و همه چیز ظاهری منفی به خود می گیرد و چنین چیزی به خودی خود دلیلی برای بیشتر شدن افسردگی و ماندگاری ان است. در چنین شرایطی خود را به خاطر ناگواری های زندگی سرزنش می کنید و برای عملکردهای مثبتتان هیچ گونه حسی ندارید و کارهای خوبتان را فراموش می کنید. ولی بدی ها را به خوبی به یاد دارید و به ان شاخ و برگ می دهید. روی جزییات منفی تمرکز می کنید و‌کلیات را کنار می گذارید. 

طول دوره افسردگی چقدر است؟

اگر دچار افسردگی هستید  باید بدانید که خلق ادمی چه با مکانیسم روانشناختی و چه به دلیل تغییرات بیوشیمیایی دچار گرفتگی و پریشانی شده باشد، به هر حال بهبود خواهد یافت. سطح شادمانی روانی انسان همواره متغیر است و وقتی به حداقل خود برسد به ان افسردگی اطلاق می شود. بنابراین افسردگی دائمی نیست البته وقتی فرد درگیر با افسردگی است تصور می کند که همیشه در ان گرفتار خواهد بود و هرگز احساس های شادی مثبت و خوشایند را تجربه نخواهد کرد. ولی چنین نیست و با تلاش خودتان موفق خواهید شد. سرعت بهبود و از سرگیری مجدد احساس خوشبختی و سرور در افراد مختلف متفاوت است و هیچ کس از این نظر با فرد دیگر برابر نیست . حتی ممکن است شخص در دو یا چند بار مبتلا شدن به افسردگی، الگوی بیماری اش متفاوت باشد و مدت افسردگی و سرعت بهبود در هر بار با دفعه ی دیگر متفاوت باشد. اگر که می خواهید با شیوه درمان اشنا شوید در هر تغییر فصل نگران تغییرات نخواهید بود . برای کسب آگاهی با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.