شما در زندگی تحت تاثیر چهار منبع استرس قرار دارید که شامل: محیط شما را در شرایطی قرار می دهد که خود را با شرایط تطبیق دهید باید با شرایط اب و هوا و الاینده ها سر و صدا و ترافیک و الودگی ها کنار بیایید. گروه دیگر گروه تنش زای اجتماعی مانند مسائل مالی مصاحبه های شغلی ، سخنرانی ها مخالفت ها و از دست دادن عزیزان اشاره کرد. بر اساس گفته مراکز مشاوره سومین منبع استرس شرایط فیزیولوژیکی است مانند رشد سریع نوجوانی، یائسه شدن در زنان بیماری رسیدن به کهولت اسیب ها و ورزش نکردن تغذیه بد و خواب نا کافی روی بدن تاثیر نا مساعد می گذارد. واکنش فیزیولوژیکی به تهدید های اجتماعی و شرایط محیطی نیز می تواند منجر به نشانه های استرس از قبیل تنش عضلانی سردرد و معده درد و اضطراب شود .چهارمین منبع استرس اندیشه شماست. مغز تغییرات پیچیده در محیط و بدن شما را تفسیر می کند و مشخص می کند که چگونه حالت اضطراری برقرار شود.

مدت زیادی است که پژوهشگران مرکز مشاوره  در زمینه رابطه میان استرس و بیماری بررسی می کنند . ان ها به این نتیجه رسیده اند که اشخاصی که از اختلال های مرتبط با استرس رنج می برند با بیش فعالی در بخش هایی از بدن مانند دستگاه قلب و یا دستگاه گوارش رو به رو می شوند برای مثال معلوم شده است که استرس مزمن می تواند منحر به تنش های عضلانی و خستگی شود . فشار خون سردرد های میگرنی و اسهال مزمن از مواردی هستند که می توان به ان ها اشاره کرد. و می توان گفت که  اکثر دستگاه های بدن تحت تاثیر استرس قرار می گیرند بیماری های زیادی نظیر مشکلات قائدگی و جنسی و با مشکلات ریوی و استخوان ها همگی می تواند از استرس تاثیر بپذیذرند و به همین دلیل نباید از اهمیت این موضوع غافل شد. نا گفته نماند که استرس همیشه بد نیست و یکی از واقعیات زندگی است و در واقع هر تغییری است که خود را باید با ان سازگار کنید در واقع استرس برای زندگی ضرورت دارد و و مهم این است که در مقابل عوامل استرس چه واکنشی نشان می دهید. 

گفته های بهترین روانشناس خانواده تاکید می کند که پریشانی و استرس منفی زمانی اتفاق می افتد که فکر می کنید مشکلی که برایتان پیش امده است خطرناک و دردناک و غیر منصفانه است. و شما توانایی برخورد با ان را ندارید ولی می توانید با تمرین و‌تکرار و با پرداختن به کارهای مثبت تر مانند حل چالش های زندگی، انجام تمرینات منظم ، برقراری تماس های اجتماعی لذت بخش و برنامه غذایی سالم و داشتن تفریحات و … مهم هستند.

استرس مزمن و بیماری :

استرس مزمن زمانی اتفاق می افتد که عوامل تنش زا در زندگی ادامه دار می شوند و همچنین استرس مزمن زمانی شکل می گیرد که عوامل تنش زای کوچک روی هم انباشت می شوند و شما نمی توانید از شر ان ها خلاص شوید اگر استرس در بدن فعال بماند ممکن است امکان بیماری های مرتبط با استرس در شما افزایش یابد.

 توانایی درک این مطلب که چگونه بدن شما در زندگی تان به عوامل تنش زا واکنش نشان می دهد مهارت بسیار قدرتمندی ایت. بدن شما قبل از ذهن هشیارتان متوجه استرس می شود، تنش های عضلانی ابزاری هستند که نشان می دهد شما در تنش هستید. زمانی که استرس را تجربه می کنید بدن شما به ناچار سخت و گرفته می شود و وقتی استرس از بین می رود تنش هم بدن شما را تنها می گذارد. و فراموش نشود که تنش های عضلانی در افرادی خود را نشان می دهند که از نگرش های خاصی برخوردارند. تفاوت اگاهی درونی و بیرونی بسیار مهم است. اگاهی بیرونی در برگیرنده ی همه محرک هایی است که روی حواس پنجگانه  اثر می گذارند اگاهی درونی در بر گیرنده همه احساسات حس های فیزیکی. و ناراحتی های احساسی بدن شماست. بخش قابل ملاحضه ای از تنش بدن شما حس نمی شود زیرا اغلب اگاهی شما متوجه دنیای بیرونی است.

بهترین روانشناس خانواده می گوید برای یادگیری اگاهی درونی و بیرونی ایتدا توجه خود را به هر انچه در بیرون است جلب کنید و هر انچه در اطرافتان هست را خوب اگاه باشید و بعد از ان توجهتان را به طور کامل به بدنتان بدهید و میان این دو اگاهی رفت و امد کنید نا به اگاهی درونی و بیرونی و تمرکز به ان ها را باد بگیرید.

ارمیدگی و تنفس و انجام ان ها می توتند در اگاهی بسیار کمک کننده باشد و در درمان بسیاری از مشکلات نیز مفید واقع می شود پس از فردی دکتر روانشناس خوب در این زمینه کمک‌و راهنمایی دریافت نمایید و از اثرات اگاهی در زندگی تان لذت ببرید و استرس خود را بشناسید و بدانید که در این شرایط باید چه کنید تا از اثرات منفی ان و گرفتار شدن به حالت مزمن و اسیب به بدن جلوگیری کنید. .