زن ها و‌مرد ها دارای تفاوت هایی اساسی با یکدیگر هستند مه بکی از ان ها کنار امدن با استرس و فشار روانی است که در ادامه به توضیحات کامل تر در این زمینه از دیدگاه مرکز مشاوره روانشناسی می پردازیم. 

عکس العمل مردها در مقابل استرس کاملاً متفاوت با عکس العمل زن ها است مردها می توانند  با انجام فعالیت های  جزیی و کم اهمیتی مثل رانندگی ،ورزش و کارهای از این قبیل، خستگی و استرس کار روزانه را از خودشان دور کرده افکارشان را نظم و سامان دهند و ارزش ها  اولویت های زندگیشان را مشخص کنند. ان ها در این شرایط راحت تر می توانند تصمیم بگیرند و کارهایشان را انجام دهند. 

طبق نظر بهترین روانشناس خانواده وقتی مردی به احساسات خودش توجه دارد احساس قدرت بیشتری می کنند زنان برای ابراز  احساساتشان باید با دیگران حرف بزنند و درد دل کنند ولی مردها وقتی از چیزی عصبانی شوند ممکن است قدم بزنند تا استرس خودشان راه تخلیه  کنند زن و شوهرها می توانند با توجه کردن به این تفاوت اصلی میان خودشان حامی یکدیگر باشند.

چرا مردها زن ها را درک نمی کنند. 

روانشناس قبل ازدواج تاکید بر این موضوع دارد که وقتی مردی مشکلش را حل می کند به آرامش می رسد و خوشحال می شود بنابراین وقتی همسر این مرد شروع می کند به حرف زدن او احساس می کند که باید مشکلات همسرش را حل کند تا حال او بهتر شود. اما وقتی که همسرش از پیشنهادهای او ناراحت می شود  او از کوره در می رود و در این شرایط به جای این که حال زن بهتر شود و از حمایتهای عاطفی شوهرش بهره مند  شود استرس و فشارهای روانی اش بیشتر می شود مرد نیز به جای این که احساس اقتدار و قدرت کند، احساس می کند و فکر می کند همسرش از راه حلهای او خوشش نیامده است. وقتی این زن و شوهر چند بار با این مشکل روبه رو می شوند، زن دیگر از مشکلاتش برای شوهرش حرفی نمی زند و ساکت می ماند تا شرایط از آنچه هست بدتر نشود این کار باعث می شود که استرس های آن زن در دراز مدت بیشتر شود چنین زنی نمی تواند ارتباط خوبی با شوهرش داشته باشد و فشارهای روانی او بیشتر از قبل می شود.

تفاوت زن ها و مرد ها در مقابل استرس 

طبق مطالعات مرکز مشاوره روانشناسی باید بدانید که یکی از تفاوت های مهم میان مردها و زنان در نحوه ی عکس العمل آنها نسبت به استرس و فشارهای زندگی می باشد وقتی زنی

با مشکلی روبه رو می شود سعی می کند با حرف زدن در مورد مشکلاتش استرس و فشارهای روانی خودش را تخلیه کند اما مردان برخلاف زنان سعی می کنند راه حلی برای مشکلاتشان پیدا کنند تا خیالشان آسوده شود. 

بهترین روانشناس خانواده اشاره به این موضوع دارد که مردها می توانند با منتظر ماندن و برنامه ریزی کردن برای کارهایشان به آرامش رسیده و انرژی لازم برای رسیدن به انجه را بدست آورند، آنها می توانند با تمرکز کردن در مقابل چالش ها در امان بمانند و از خودشان دفاع کنند و زمانی هم که به هدفشان رسیدند و شاد و خرم به خانه هایشان برگردند.

زن ها با درد دل کردن با دیگران ترس را از خودشان دور می کنند ومردها برای دور کردن استرس از وجودشان ابتدا باید مشکلاتشان را حل کنند.

روانشناس قبل ازدواج بیان می کند که وقتی مردی سعی می کند با تنها بودن به آرامش برسد، اغلب همسرش از رفتارهای او دچار سوء برداشت می شود او احساس می کند که وقتی شوهرش به خانه برمی گردد دوست دارد با او حرف بزند و در دل کند. فکر می کند که شوهرش منتظر است تا او از کارهای روزانه و مشکلاتش بپرسد و نمی داند که شوهرش واقعاً به تنها بودن نیاز دارد و دوست دارد مدتی تنها باشد. وقتی چنین زنی به حرف زدن با شوهرش پافشاری می کند شوهرش از دست او عصبانی می شود و به او می گوید تنهایش بگذارد، اما زن دوباره دچار سوء برداشت می شود. 

همانطور که می بینید زن ها و مرد ها دارای ویژگی های متفاوتی هستند و این باعث می شود که  ان ها  نتوانند همدیگر را درک کنند و به خاطر سوئ تفاهم های اایحاد شده ناشی از  تفاوت ها ناراحتی ها و ناکامی هایی را ایجاد می کند. اما اگر زوجین از این تفاوت ها اگاه باشند و بپذیرند می توانند مشکلاتشان را حل کنند و ناراحتی ها کمتر خواهد شد. و از طرفی زوجین بیشتر می توانند برای رابطه شان و بهبود شرایط  به نیاز های طرف مقابل توجه کنند و ان ها را نادیده نگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی تفاوت های زن و مرد ها می توانید با فردی متخصص مشورت کنید .