خانواده نهاد مهمی است که توجه به آن و بالا بردن سطح مهارت ها در حوزه آن و کسب اطلاعات کافی باعث می شود که نتیجه بسیار خوبی حاصل شود و میزان موفقیت خانواده به صورت چشم گیری افزایش یابد و این به نوبه ی خود باعث بهتر شدن جامعه خواهد شد و تاثیر مثبتی را به همراه خواهد داشت. اما نباید فراموش کنیم که ما نمی توانیم مشکلات خانواده را به طور کامل حذف کنیم ولی می توانیم با آن ها به شکل مناسبی برخورد کنیم و شیوه حل تعارض در خانواده می تواند باعث موفقیت و یا عدم موفقیت در خانواده شود. در کنار این موضوع توجه و انجام دادن برخی نکات می تواند تاثیر بسیار بزرگی در رابطه ایجاد کند.  به چند مورد از این نکات که در ادامه مطرح می کنیم توجه کنید.

سازگاری با شرایط هیچگاه پایان پذیر نیست.

طبق نظر مشاور خوب ممکن است زندگی مان برای مدت کوتاهی بسیار عالی به نظر برسد اما باید بدانیم که چه بخواهیم و چه نخواهیم اوضاع همیشه یکسان نمی ماند. مهم این است که از لحظه های زندگی مان لذت ببریم حتی اگر تلاش هایمان ثمره چندانی نداشته باشد. باید تلاش کنید که با تغییراتی که زندگی برای شما به همراه دارد و هر لحظه ممکن است خود را نشان دهد سازگار کنید و در این صورت است که می توانید زندگی موفقی داشته باشید.

بدون قضاوت کردن به دیگران گوش دهید.

وقتی دیگران در مورد دلخوری ها و نا امیدی هایشان صحبت می کنند به صحبت هایشان واقعا گوش می دهید؟ و به احساسات آن ها توجه می کنید؟ و یا فقط دنبال فرصتی هستید که شما هم نارضایتی خود را بیان کنید و خود را در کانون توجه گفتگو قرار دهید؟ نا کامی، رنجش و نا امیدی بخشی از زندگی است ولی آن چه که اهمیت دارد احترام گذاشتن و گوش دادن به نگرانی ها و ناکامی های طرف مقابل است. ولی فقط به این معنی نیست که با دیدگاه او موافقید بلکه باعث ایجاد جو سرشار از عشق و توجه است. 

دوست و همراه خوبی باشید.

طبق مطالعات مراکز روانشناسی ازدواج وقتی با دیدگاهی کلی به خانواده می نگریم، خانواده را نهادی پیچیده می بینیم. ولی با نگاهی دقیق تر می بینیم که خانواده مجموعه ای از روابط بین افراد است. روابطی همچون سایر روابط مهم و نزدیک که در زندگی مان برقرار کرده ایم. و بهتر است که با اعضای خانواده مانند دوست رفتار کنیم و این گامی مهم و اساسی برای داشتن خانواده ای ارزشمند و موفق است.

سکوت در خود پیام های زیادی دارد.

وقتی حرف نمی زنیم و سکوت را انتخاب می کنیم، برای بسیاری از افراد خصوصا کودکان صحبت نکردن موجب افزایش نگرانی آن ها می شود. زمانی که حرف نمی زنیم، فضا را برای بدترین فکر ها و پیش داوری ها آماده می کنیم . هیچ وقت فراموش نکنید که اعضای خانواده به شنیدن صحبت های یکدیگر نیاز دارند حتی اگر این حرف ها در مورد کارهای ساده و معمولی باشد. سکوت کردن مشکلی در حل نخواهد کرد و تاثیر مثبتی را به همراه نخواهد داشت و آن چه که می تواند برای خانواده ایجاد کند کاهش صمیمیت و افزایش مشکلات حل نشده و در نتیجه عدم درک و بسیاری از موارد منفی را به همراه خواهد داشت. 

عشق خود را به زبان بیاورید.

هر فردی در وجود خود علاقه تان را نسبت به آن ها احساس می کنید هر چند این علاقه برای شما آشکار و روشن است اما اعضای خانواده تان نیاز دارند که این ابراز علاقه را از زبان شما بشنوند. گاهی فکر م کنیم که نزدیکان ما می دانند که چه احساس و فکری نسبت به آن ها داریم و به همین دلیل نیازی به بیان احساسات و عواطف خود نمی بینیم. ولی به طور ناگهانی شک و تردید نسبت به این موضوع می تواند به وجود بیاید. پس بهتر است با بیان احساسات و علاقه مان به اعضای خانواده موجب اطمینان خاطر و حس خوب آن ها شویم. اگر که در خانواده ای باشید که نسبت به هم ابراز علاقه می کنند نسبت به افرادی که به ندرت به بیان عواطف خود می پردازند احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری دارند.

انتظاراتتان در حد و اندازه طرف مقابل باشد.

همه افراد تصوری در ذهن و خیال خود دارند و می خواهند که طرف مقابلشان آن گونه باشد و این مورد بیشتر در ذهن والدین نسبت به فرزندان می بینیم. اما نباید فراموش کنیم که علایق خود را نباید به آن ها تحمیل کنیم و توقع زندگی، شغل و تحصیل و یا هر چیزی را داشته باشیم که از توان او خارج است. در چنین شرایطی فرزنداتان شرایط بسیار سختی را تجربه خواهد کرد و احساس اسارت خواهد داشت. برای این که بتوانید در فرزندانتان ایجاد انگیزه کنید و حمایت خود را به آن ها نشان دهید باید اجازه دهید هر آن چه که در تصورات خودشان است را جست و جو کنند و به دنبال برآورده کردن علایق دیگران نباشند. اگر که شما حمایت خود را به فرزندتان در مسیر تحقق آرزوهایش نشان دهید صمیمیت بیشتری را تجربه خواهید کرد.

امیدواریم که مطالبی که در بالا اشاره کردیم برای شما مفید واقع شده باشد. با رها کردن رابطه و خانواده به حال خود نمی توانید رابطه ای موفق و رضایت بخش داشته باشید و به همین دلیل همه افراد خانواده باید برای آن همیشه تلاش کنند. اغلب افراد بر این باور هستند که دیگران در شرایط بهتری نسبت به آن ها زندگی می کنند . ولی این را فراموش نکنید که هر خانواده ای با چالش ها و مشکلات مواجه است و فقط شکل و نوع چالش ها ممکن است با هم فرق داشته باشد و این که چه نوع واکنشی در برار آن ها داشته باشیم می تواند تاثیر زیادی در روند رابطه ایجاد کند. پس برای داشتن زندگی رضایت بخش در هر شرایطی تلاش خود را دریغ نکنید. موارد دیگری نیز هستند که می تواند در ایچاد شادی در خانواده نقش داشته باشند که ما چند مورد را مطرح کردیم و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.