برخی از چالش ها در زندگی مشترک و بعد از ازدواج زوجین را درگیر می کند و باعث می شود که همه چیز ان جور که دلشان می خواهد پیش نرود و ناراحتی ها و دلخوری ها را تجربه کنند و این به خاطر ایجاد چندیدن عامل است که اکثر زوجین ان را تجربه می کنند و با مدیریت درست می توانند از این بحران ها عبور کنند

 عامل اول:

عامل  نخست اینکه وقتی خانمی با آقایی ازدواج می کند تغییرات اساسی در زندگی ان ها ایجاد می شود.  زن و شوهر و رابطه بین آن دو تا پیش از ازدواج، نقش ها، مسئولیت ها و وظایف آنان بسیار ساده و محدود بود؛ اما پس از ازدواج به یک باره وضعیت تغییر می کند و آن خانم اکنون نقش یک زن را در زندگی مشترک بر عهده گرفته است و مسئولیت های جدیدی به عهده دارد. و مرد نیز دیگر مسئولیت های سنگین و جدیدی را به عهده دارد که باید به ان ها توجه داشته باشد. 

از سوی دیگر همسران با هر رفتاری که انجام می دهند، خواسته یا ناخواسته رابطه بین یکدیگر را تقویت یا تخریب می کنند. بنابراین باید هرکدام در عرصه های مختلف زندگی زناشویی نقششان را به درستی تشخیص دهند و برای رفع نیاز خانواده به موقع اقدام کنند؛ اما متأسفانه بیشتر زوجین مهارت های لازم را در این زمینه ندارند؛ زیرا اغلب از مسئولیت ها و وظایفشان آگاه نیستند در نتیجه مکررا آزمون و خطا می کنند و در نتیجه رابطه شان با مشکلاتی رو به رو‌می شود.

عامل دوم

این مورد به گستردگی روابط بین همسران مربوط می شود. مشاور ازدواج بیان می کند زوجین بیش از هرکسی با یکدیگر در ارتباط نزدیک هستند. آنان در طول عمر، شبانه روز باهم هستند و همچنین از نظر شناختی، عاطفی ، رفتاری، گفتاری و جنسی پیوسته در تعامل اند. از آنجا که این ارتباط بسیار تنگاتنگ  ودرازمدت و پر از پستی و بلندی است چالش هایی را پدید می آورد.

عامل سوم

این مورد از نوع رابطه بین همسران نشئت می گیرد. از آنجا که این رابطه عميقاً عاطفی است در نتیجه حساسیت های بیشماری بین زوجین وجود دارد. در واقع ما همان قدر که به همسرمان عشق می ورزیم به همان اندازه نیز از او انتظار داریم اما مشکل اینجاست که او اغلب نمی تواند همه ی انتظارات ما را آن گونه که می خواهیم برآورده کند؛ از این رو ما به شدت دلخور میشویم همین  دلخوری رفته رفته موجب کدورت و اختلاف می شود. 

آنچه که این مشکل را شدیدتر می کند آن است که ما اغلب در برابر انتظاری که از همسرمان داریم کوتاه نمی اییم. وقتی فردی به جز همسر انتظارمان را برآورده نکند ما به طور معمول سطح انتظارمان را پایین می اوریم یعنی با وجود این که دلگیر می شویم توقعمان را هم کم می کنیم اما دل شکستگی در زندگی مشترک معمولاً به کاهش توقع نمی انجامد به عبارت دیگر همسران اغلب نمی توانندسطح انتظارشان را پایین بیاورند و حتی می توان گفت توقع ها در زندگی مشترک کمتر انعطاف دارند از همین رو تحقیقات روانشناسی نشان داده است که در روابط زناشویی گاهی امور به ظاهر کم اهمیت بسیار بزرگ جلوه می کنند. گاه بی توجهی به این مسائل، کم کم زندگی مشترک را به سمت نابودی پیش می برد .

عامل چهارم عامل دیگر به تفاوت ها زن و مرد اشاره دارد زوجین از دو جنس مختلف و دو ساختار شخصیتی متفاوت اند. آنان در بعد جسمی، هیجانی و شناختی تفاوت های وسیع و عمیق باهم دارند در نتیجه هرکدام در پی ارزش ها،  نیازها و انتظارها و دغدغه های مربوط به خود هستند. مشاور ازدواج در این باره می گوید در واقع هرکدام از آن دو به نوعی ساز خودشان را میزنند. این مسئله نیز به طور طبیعی زمینه را برای سوءتفاهمها و تنشهای دائمی ایجاد می کند.


 عامل پنجم 

علاوه بر موارد گفته شده اختلاف های فرهنگی و قومیتی همسران نیز در ایجاد تعارض ها  نقش دارند و در واقع هر فرد در خانواده ای با فرهنگی ویژه تربیت می شود فرهنگ های مختلف نیز هرکدام باید و نبایدهایی مخصوص به خود دارند مشکل اینجاست که معمولاً افراد نمی توانند آداب و رسوم خانوادگی خود را ترک کنند هرچند این آداب در زندگی مشترک ان ها مشکل ایجاد کند. مرکز مشاوره تاکید می کند که در واقع دو طرف با سبک خانوادگی متفاوت و با کوله باری از عادت ها از دوران کودکی وارد رابطه می شود و این تفاوت ها ان ها را با چالش هایی مواجه  می کند. 

عامل ششم

مطالعات روانشناسی تاکید دارد که آخرین عامل که می توان اشاره کرد سبک نادرست زندگی در عصر کنونی است. متأسفانه امروزه استفاده زیاد از رسانه ها،   ارتباط های ناسالم، تغذیه نامناسب خواب نامنظم ،دوری از معنویت ،کاهش اخلاق مداری و کاهش مسئولیت پذیری و تعهد عامل بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک است.

عامل هفتم:

نا اگاهی افراد از مهارت های ارتباطی و استفاده نکردن از این مهارت ها می تواند رابطه ی ان ها را در زندگی مشترک تحت تاثیر منفی قرار دهد. مهارت های ارتباطی نظیر گفت و‌گو و گوش دادن فعال و غیره برای سلامت رابطه ضروری هستند و عدم اگاهی از ان ها شرایط دشواری را ایجاد خواهد کرد و مشکلات ارتباطی را خواهند داشت و ناراحتی ها و دلخوری ها و سوتفاهم ها به وجود خواهد امد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.