از دیر باز تاثیر روانشناختی رنگ ها در اشخاص مختلف مورد توجه دانشمندان بوده است، بر اساس مطالعات مطب روانشناس مثلا ثابت شده است که اتاق های آبی در بیمارستان ها یا شیشه های آبی رنگ روی بیماران تاثیر مثبتی به جا می گذارد. و یا رنگ های سبز و آبی خستگی را کاهش می دهند. رنگ های سبز و آبی از رنگ های سرد هستند . و آبی رنگ آرامش است.

همچنین رنگ های بنفش و ارغوانی از رنگ های مجلل و فاخر هستند و بنفش رنگ وقار و عزت نفس است. قرمز تیره و یا بنفش تیره و سیاه قابلیت دید کمتری دارند و فضا را کوچک تر نشان می دهند و قرمز سنبل زندگی، قدرت و نشاط است اما برای افرادی که عصبی هستند مناسب نیست و همچنین نارنجی سمبل انرژی است و رنگ لیمویی اشتها آور است و برای افرادی که عصبی هستند بسیار مناسب است. رنگ سبز و آبس با همدیگر باعث شادی می شوند و به همین دلیل است که دریا و سبزه موجب تسکین اعصلب و رفع خستگی روان می شود. 

طبق مطالعات مرکز مشاوره خانواده در روانشناسی رنگ ها یکی از معیار های سنجش شخصیت به شمار می آیند چرا که هر یک تاثیر خاصی در روح و جسم فرد باقی می گذارند و نشانگر وضعیت روانی و جسمی او هستند. از قدیم فرد تحت تاثیر رنگ های محیط اطراف خود بوده و در سی چند دهه ی اخیر رنگ سازی به اوج تحول خود رسیده است. و این تاثیر چند برابر شده است و در همه ی ارکان زندگی انسان ها رخنه کرده است. 

رنگ ها سرشار از نیروهای فوق العاده هستند و بسیار انرژی را و گرما بخش بر تماشاچی تاثیر می گذارند. صرف نظر از تاثیرات منفی و مثبتی که بر انسان می گذارد باید تاثیر این رنگ ها را در ابعاد مختلف بشناسد و نسبت به آن ها آگاه باشد. 

رنگ زرد:

رگ زرد رنگ شادی بخش نامیده می شود و اعصاب را تقویت می کند . این رنگ در بیشتر کشور ها مفهوم خوشحالی و مطلوب بودن را دارد. زرد رنگی برای خوشحالی، خوش رویی، سرزندگی، راحتی و خوش بینی است. و همچنین نشانه هدایت و روشنی، نور، تحرک و پیشرفت است. 

رنگ آبی:

این رنگ در طبیعت زیاد است و نشاه ی آرامش و پاکی است. آبی در انسان احساس آرامش ، راحتی و آسودگی ایجاد می کند. و شانه ی رضایت خاطر و حسن رابطه با دوستان و نزدیکان است و همچنین نشانه ی زیبایی، عقل، صداقت و اعتماد است. رنگ آبی ضربان قلب را کم می کند و دمای بدن را کاهش می دهد. رنگ آبی به مردم کمک می کند که مشکلات خود را با اعتماد به نفس حل کنند. این رنگ مناسب شرکت های مسافرتی، شرکت آب، دفتر پزشکان، داروخانه ها ، روانشناسان و بسته بندی های کاهش وزن و ... است.

رنگ سفید:

سفید نشانه ی تقوا، بی گناهی، تازگی، صلح، پاکی، کمال و سادگی است. ایرانیان باستان عقیده داشتند که فرشتگان لباس سفید بر تن دارند و به همین دلیل این رنگ مورد علاقه ایرانیان است.

رنگ سیاه:

سیاه نشانه ی قدرت، مرموز بودن، رسمی بودن و وقار است. و در بسیاری از فرهنگ ها رنگ سیاه نشاه ی نفی زندگی، بی علاقگی، بد بینی، بی علاقگی، سوگواری و عذاداری است. 

رنگ سبز:

رنگ سبز از آن جایی که در طبیع زیاد دیده می شود، نشانه ی باروری، تازگی، ایمنی و کامیابی است. رنگ سبز نماد زندگی، جوانی، پول، پشتکار، غرور، عزم استوار و امید و قدرت است. در فراورده های کشاورزی رنگ سبز در بسته بندی دلالت بر ارگانیک بودن و طبیعی بودن دارد .

رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی نشانه ی طراوت و شادی ، گرمی، اشتیاق، و علاقه زیاد و جدیت در کار است. این رنگ دستگاه عصبی را تجریک می کند و موجب شفافیت و و روشنی ذهن می شود. و محرک اشتها است . رنگ نارنجی حاقطه را تحریک می کند و جریان اکسیژن رسانی به مغز را افزایش می دهد و این رنگ اثر خوبی در جذاب کردن و فروش محصولات غذایی دارد و بیانگر کیفیت عالی محصول است. و جوانان بیشتر از سایر گروه های جامعه به این رنگ توجه می کنند. 

رنگ قرمز:

طبق نظر روانشناس مشاور قرمز نشانه ی عشق، خطر ، نیرو  و نشاط است. رنگ قرمز نماد و نشانه ی امید به زندگی، اشتیاق به فعالیت، شجاعت، اراده قوی و ارزوهای بزرگ ، گرمی، قدرت ، جنگ، هیجان ، تظاهر، آتش ، خون و خشم و برانگیختگی است. قرمز انرژی دهنده و محرک بسیار نیروندی است و با دیدن رنگ قرمز تپش قلب و فشار خون افزایش می یابد. کودکان اغلب به رنگ قرمز عاقه دارند و دارای قابلیت رویت بالایی است و همواره توجه بیننده را به خود جلب می کند .

رنگ بنفش:

این رنگ در بسیاری از فرهنگ ها به معنی رنج و همدردی است و برخی دیگر این رنگ را نشانه روحیه لطیف و زیبا پسندی می دانند. و همانطور که در قسمت بالا نیز اشاره کردیم نشانه ی وقار و عزت نفس است.

از قدیم رنگ ها دارای مفاهیم شناخته شده ای بودند و به شغل، فروش، خدمات، روان انسان ها و .... تاثیر مختلفی می گذارد و بر اساس فرهنگ و کشور ها بر این رنگ ها اعتقادات مختلفی دارند و ما در حالت کلی به عمومیت آن ها اشاره کردیم. اگر که می خواهید در کسب و کار خود و یا ارتباط با دیگران و تاثیر بر روحیه تان اثر مثبتی داشته باشد باید به این رنگ ها توجه کنید و در محیط، لباس، محصولات و ... آن ها را رعایت کنید.