انسان در ساعاتی از روز از نظم بیولوژی و اناتومی جسمی، فعال تر و توانا تر برخوردار است. اگر در این ساعات برنامه ریزی بهینه داشته باشید می گویند که به زمان تسلط دارید مطالعات مرکز مشاوره خانواده نشان داده است که بعضی کلمات نصیحت ها و ارشاد ها و پیام ها در زمان خاصی موثر تر هستند. به همین دلیل تسلط بر زمان و مدیریت زمان مهم است.

نخستین مانعی که در مسیر موفقیت افراد و خانواده ها وجود دارد نگرش و باور های نادرست ان ها نسبت به زمان است. اغلب افراد فکر می کنند که زمان در اختیار ان ها نیست و نمی توانند ان ها را به طور فیزیکی جا به جا کنند. بدیهی است زمان انرژی با پدیده ای است لغزنده و فرار و غیر محسوسو نا پایدار. 

مشاور قبل از ازدواج می گوید هر ساعت و هر روز یک ظرف زمانی است که باید ان را احساس کنید و با برنامه تان را پر کنید. هنگامی که برداشت و نگاه شما این گونه باشد که زمان حد و مرزی دارد در نتیجه با زمان برخورد متفاوتی خواهید داشت و ظرف هایی که  خواهید داشت را حساب شده پر خواهید کرد و در انجام امور اولویت بندی خواهید داشت. اگر که کاری را برای بیکاری در نظر می گیرید که انجام دهید بدانید که ان زمان بیکاری نخواهد امد و برای هر زمان کاری وجود دارد و باید که باید برای ان برنامه ریزی کرد. 

طبق مطالعات مرکز مشاوره یکی از کلید های موفقیت در مدیریت خانه خانواده داشتن دانش و مهارت لازم در زمینه ی استفاده بهینه از زمان است. مدیریت زمان عبارت اند از اگاهی به علم و فن و هنر و استفاده بهینه از زمان و انجام کار ها و امور به طور  اثر بخش و به موقع مدیریت زمان یعنی به حداکثر رساندن کارایی فرد بالا بردن میزان انرژی و امید به زندگی و کاهش فشار های روانی. و همچنین برنامه ریزی زمانی یعنی فراهم کردن نقشه و طرحی مناسب و دقیق برای رسیدن به هدف های مورد نظر و از قبل تعیین شده و توجه به نیازهای همه جانبه خود همسر و اعضای خانواده. 

در بحث مرکز مشاوره خانواده بی شک مدیریت موفقیت امیز زمان تاثیر قابل ملاحظه ای بر کمیت و کیفیت زندگی ما خواهد داشت. خانواده موفق خانواده ای است که وقت خود را تنظیم کند و از زمان خود حد اکثر استفاده مفید را کند. خانواده موفق  همچنین از اوقات فراغت خود لذت بیشتری می برد ما در حال حاضر در دنیای پیچیده ای زندگی می کنیم دنیایی پر از فرصت های گوناگون. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که در مدیریت زمان در زندگی کمک می کند و رضایت درونی را ایجاد می کند.

مشاور قبل از ازدواج می گوید لازمه مدیریت بهتر زمان تعیین هدف های اصلی زندگی فردی و خانوادگی ایت. و به همین دلیل هدف هایتان را واضح بنویسید و در واقع مدیریت زمان نیاز به برنامه ریزی دارد. 

تحقق هر هدف و برنامه ای نیازمند زمان مناسب خود است و به تدریج صورت می گیرد . بدانید که تحقق هر هدف و برنامه ای نیازمند انجام چندین برنامه ی کوچک تر است.

بدون داشتن هدف مشخص شما نمی توانید در مورد مدیریت زمان خود تصمیم بگیرید. همچنین بدون داشتن هدف های مشخص و معین تعیین فهرستی از اولویت های زمانی امکان وذیر نیست.  

برنامه های زمانی در خانواده تا حدودی به برنامه های زمانی بکایک اعضای خانواده بستگی دارد و طرفیت توان هرکسی متفاوت است بنابراین متناسب با توان و ظرفیت خود و اعضای خانواده تان برنامه ریزی کنید و انتظار داشته باشید. 

اولویت ها در یک دوره زمانی تغییر پذیر هستند و به همین دلیل ضرورت دارد در هر دوره زمانی اولویت ها را بازنگری کنید و تغییر دهید. برای این که بتوانید بهتر از قبل برنامه ریزی کنید ضرورت دارد به نیاز های خود و همسر و فرزندان و اعضای خانواده توجه داشته باسید. 

شما نمی توانید همه ی  نیاز ها و انتظار های اطرافیان را براورده سازید کمک به دیگران لذت بخش است و افراط در ان خوب نیست و‌ باید در حد توان باشد .

فراموش نکنید که هیچ کس کامل نیست و بنابراین از خودتان و دیگران و همسرتان انتظار های غیر واقع بینانه نداشته باشید افرادی که کمال طلبی دارند معمولا بیشتر دچار اتلاف وقت می شوند و به همین دلیل برای رفع کمال طلبی با فردی متخصص در ارتباط باشید زیرا که بخش های زیادی از زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

سعی کنید که در گذشته نمانید و درگیر ان نشوید زیرا که حجم زیادی از انرژی شما را خواهد گرفت.

سعی کنید که مسئولیت کارهایتان را به عهده بگیرید و برخی باور های اشتباه را کنار بگذارید و نگویید که در دست شما نیست و هرگز نمی توانید کنترل و مدیریت کنید.

سعی کنید در امور کار های خانه مشارکت داشته باشید و به همسرتان کمک کنید و کمک کردن و مشارکت باعث ایجاد صمیمیت بین اعضای خانواده خواهد شد و بسیاری از فشار ها را کم خواهد کرد .و‌بر اساس نظر مشاوران مرکز مشاوره برای انجام امور خانه یادداشت کنید  با افراد خانواده برای اولویت بندی مشورت کنید .