ویلیام گلاسر در مطالعات خود ۵ نیاز اساسی را معرفی می کند و در واقع می توان گفت ما پنج نیاز اساسی داریم که بر اساس آن ها زندگی می کنیم.که عبارت اند از 

۱. نیاز به زنده ماندن؛۲ نیاز به محبت و عشق؛۳.نیاز به تنهایی و رهایی؛۴ نیاز به قدرت داشتن؛ ۵ نیاز به سرگرمی


و نا گفته نماند که ما طبق این نیازها با دیگران ارتباط برقرار می کنیم. اگر یکی از نیازهایمان به خطر بیفتد، بسته به شدت آن نیاز حالمان بد می شود. برای مثال اگر میل به زنده ماندنمان خیلی زیاد باشد و سردرد بگیریم  نگران و سراسیمه می شویم. در صورتی که اگر فردی میل به زنده ماندنش کم باشد چندان برایش مهم نیست که سردرد دارد و  با آن کنار می آید.

 نیاز به زنده ماندن

ما آدمها به طور غریزی کارهایی را انجام می دهیم که زنده بمانیم و اگر چیزی زنده بودنمان را به خطر بیندازد حالمان بسیار بد می شود؛ مثل

بیماری ها، استرس ها ،دردها ،کمبود غذا یا مسکن و … میل به زنده ماندن در وجود همه یکسان نیست مثلا افراد خیلی چاق البته چاقی حاصل از پرخوری نه (بیماری) در این دسته جای می گیرند در مقابل افرادی که دائم ورزش می کنند گیاه خواری یا رژیم سالم خواری می گیرند میل به زنده ماندن بالایی دارند.

 نیاز به محبت و عشق

عشق طبق تعریف علمی و صحیح و بر أساس نظر مشاور ازدواج علاقه ای است که بر اساس شناخت به وجود می اید و با شناخت نقاط قوت و ضعف طرف مقابل همراه ایت و عشق واقعی آدم را کور نمیکند بلکه او را بینا می کند عشق در وجود همه ما هست وشفابخش زخمهاست. فردی که میل به عشق بالایی دارد دائم ابراز محبت می کند از همسرش مراقبت می کند و مهربانی می کند. در واقع با محبت کردن و محبت دیدن زنده می ماند اگر محبت نبیند  پرخاش می کند و افسرده می شود و حتی برای رسیدن به محبت و عشق در بعضی مواقع در دام خیانت می افتد، چون چنین فردی بدون محبت نمیتواند به زندگی خود ادامه دهد .

نیاز به تنهایی و رهایی

یکی دیگر از نیازهای پنجگانه ما نیاز به تنهایی و رهایی است؛ اینکه ما چقدر نیاز داریم یک گوشه بنشینیم و چقدر از آن لذت می بریم، چقدر دوست داریم به تنهایی مسافرت برویم یا در جایی حضور داشته باشیم که کسی روی ما کنترل نداشته باشد. در صورت بالا بودن این نیاز  سخت است که به مدت طولانی در کنار یک نفر قرار بگیریم و تن به خواسته هایش و دوست دارند به میل خودشان هرکاری دوست دارند انجام بدهند.

نیاز به قدرت:

 مشاوره خانواده نشان می دهد  این نیاز که نشان دهنده قدرت طلبی ماست و نیاز ما را به داشتن دستاوردهای مادی می سنجد . اگر از جنبه دستاورد درست استفاده شود این امر باعث می شود که افراد خانواده ثروتمند شوند و یک زندگی همراه با عشق و بادوام داشته باشند اما اگر جنبه منفی زورگویی و سلطه گری در نظر گرفته شود این امر ریشه خانواده را خشک می کند یا باعث راه افتادن جنگ و جدال در خانه می شود 

نیاز به تفریح

طبق نظر مشاور ازدواج نیاز به تفریح یکی از نیاز های اساسی دیگر است به همین خاطر وقتی ویلیام گلسر تئوری خود را ارائه داد نقش سرگرمی و تفریح کردن را به ویژه در

روابط زناشویی جدی دانست؛ به طوری که یک زوج ایدئال را زوجی معرفی کرد که میل بسیار بالایی به تفریح و عشق دارند. این زوج با کوچکترین بهانه ای خوش می گذرانند  ولی برای رسیدن به خواسته ها تلاش هم می کنند و آنها در لحظه زندگی می کنند و از آن بسیار لذت می برند. سرگرمی و تفریح یکی از نیازهایی است که به شدت باید آن را جدی بگیریم. ورزش کردن، فیلم دیدن شناکردن، بازدید از اماکن تاریخی گشت و گذار در دل طبیعت گفتن لطیفه و خندیدن گپ زدن با یک دوست تماس با پدر و مادر و در کل کارهایی که از انجام آنها لذت می برین جزو سرگرمی و تفریح ما به حساب می آیند.

وقتى لذت ببریم و در نتیجه روان ما شاداب می شود و به دنبال ان تاب آوری ما هر روز بیشتر می شود به این ترتیب دیگر زود از کوره در نمی رویم و با همسرمان کلی خاطرات مشترک خوب داریم که میتوانیم در موردشان باهم حرف بزنیم. 

همانطور که می بینید این نیاز ها تاثیر زیادی در زندگی ما دارند و به همین دلیل باید نیاز اساسی خود و همسرتان را بشناسید و اگاهی کامل به این موضوع داشته باشید و بر أساس ان با همسرتان رابطه برقرار کنید. همانطور که کفتیم ارضا نشدن نیاز های اساسی می تواند حالمان را دگرگون کند و ناراحتی هایی را ایجاد کند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز مشاوره روانشناسی در ارتباط باشید.