برخی رفتار ها و عادت ها هستند که در زندگی برخی از افراد بسیار عادی هستند اما باید بدانید که حذف آن ها برای رابطه تان بسیار بهتر خواهد بود. این موارد عبارت اند از:

جا به جایی نقش ها: 

طبق مطالعات مرکز مشاوره خانواده اگر نقش پدری به فرزند واگذار شود و یا زن نقش مرد را بگیرد و برعکس ، انگاه ضمن خالی شدن پست مربوطه می توان پیش بینی کرد که فرد در نقش جایگزین نیز موفق نخواهد بود. خانمی که تصمیم می گیرد جای شوهر بی مسئولیت و تنبلش را پر کند و خودش را به سختی می اندازد و هم شوهر را تنبل تر می کند در این جا ما نمی خواهیم یاد دهیم‌که با شوهر تنبل خود چگونه برخورد کنید بلکه می خواهیم عنوان‌کنیم‌ که بهترین وضعیت خانواده وضعیتی است که هر فرد در نقش خود باشد پدری که به خاطر ضعف در شناخت وظایف پدری نقش خود را به همسر یا فرزندان واگذار می کند دردسرهایی را به همراه خواهد داشت. اگر زنان و مردان ما یاد بگیرند که نقش خود را خوب بازی کنند و به فرزندان خود بیاموزند که نقش های خود را خوب و عالی بازی کنند مطمین باشید که خانواده ها و اجتماع و‌ دنیای زیبا تری خواهیم داشت. 

کمرنگ شدن همسر بعد از تولد فرزندان

 در بسیاری از موارد در مطب روانشناسی می بینیم که با تولد فرزند زوجین مانند گذشته ارتباط خوبی با هم ندارند و تما م‌توجهشان را به کودک داده اند و خودشان و رابطه شان را فراموش کرده اند ولی نباید فراموش کرد که در قدم اول رابطه است و زوجین در هر شرایطی باید به هم توجه داشته باشند و در این صورت است که بچه ها نیز حال بهتری خواهند داشت و در محیط امنی بزرگ خواهند شد زمانی که والدین به خاطر فرزندان از هم دور می شوند و فاصله می گیرند و ارتباط ان ها خدشه دار می شود همان فرزندان اسیب خواهند دید. 

اعتیاد به کار: 

روانشناس ازدواج می گوید فردی که فکر می کند با کار زیاد زندگی را می سازد سخت در اشتباه است. کار زیاد او را زود تر از حد معمول فرسوده ساخته و اعصاب و توان لازم را برای بودن با دیگران را از او‌می گیرد . افراد باید زمان با کیفیت برای رابطه با خانواده شان را داشته باشند و این برای سلامت خود و خانواده بسیار اهمیت دارد. 

دخالت در زندگی دیگران

از جمله مواردی که این همزیستی را دچار مشکل می کند دخالت های بی رویه افراد در زندگی خصوصی همدیگر است این دخالت ها با کنجکاوی کلی و اولیه شروع‌ می شود و ارام ارام تجسس در جزییات زندگی مردم را به خود می گیرد و‌پس از ان‌ منجر به مطرح کردن یافته ها به دیگران‌می شود و حرف ها بین همه زده می شود. به هر جهت برای داشتن زندگی بهتر لازم است که چشم و‌گوش خود را به زندگی دیگران ببندیم و در زندگی دیگران دخالت نکنیم و مشغول زندگی خودمان باشیم. 

زندگی در گذشته: 

مردان و زنانی که مسائلی را که بین ان ها در گذشته اتفاق افتاده به دست فراموشی نمی سپارند درست مانند کسانی هستند که کوله باری را بر دوش خود حمل می کنند و با وجود ازار و خستگی ان را به زمین‌ نمی گذارند بسیاری از مشکلات روانی ما انسان ها به دلیل درگیر بودن در همین گذشته است و بهتر است که ان ها را رها کنیم و فقط به عنوان تجربه ای در نظر داشته باشیم و همواره در گذشته زندگی نکنیم.  

عدم ابراز محبت

از جمله شکایت هایی که در مرکز مشاوره خانواده معمولا از سوی زنان از شوهرشان گفته می شود این است که مردان محبت خود را به زنان ابراز نمی کنند. در قدم اول باید لگوییم که زن ها و مرد ها تفاوت های اساسی با هم دارند و همین تفاوت ها سبب ایجاد مشکلات این چنینی در روابط می شود و از طرفی ممکن است که افراد نسبت به مهارت های ارتباطی اگاهی نداشته باشند. ولی در حالت کلی ابراز محبت و علاقه به صورت کلامی و غیر کلامی و یا با انجام کارهای کوچک برای طرف مقابل در هر شرایطی بسیار مهم است . زوجین به ابراز علاقه همدیگر نیاز دارند و نمی توان از ان غافل شد.

دوستی های نا به جا:

وجود روابط با دوستان بعد از زندگی مشترک برای افراد لازم است ولی اگر که این دوستی ها باعث شود که رابطه خانوادگی شما به هم بخورد و یا این که بیشتر وقت خود را با ان ها بگذارنید و یا در موقعیت هایی که باید نزد خانواده تان باشید ولی نیستید و با دوستانتان زمان می گذرانید این کار بسیار اشتباه است. 

مداخله های اطرافیان

ممکن است که زمانی که افراد تازه زندگی مشترک خود را شروع کرده باشند خانواده ها به میزان زیادی در زندگی ان ها سرک بکشند و دخالت کنند ولی بهتر است که از همان ابتدا افراد برای زندگی مشترکشان مرزی قایل شوند و حدودی را مشخص کنند و مسایل خصوصی خود را در همان حد و حدود نگه دارند.در این صورت است که می توانند زندگی ارام و بهتری داشته باشند. برا کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب روانشناسی در ارتباط باشید و انچه که می‌تواند برای رابطه تان مضر باشد را به مرور زمان کنار بگذارید.