همه به باور این که در نگاه اول عاشق او شدم‌ و او خیلی زیباست و …. اشنایی داریم. روانشناس قبل ازدواج تاکید دارد که معمولا اولین عنصر محرک برای اشنایی با یک نفر جذابیت اوست . جذابیت در اغاز و ادامه اشنایی زن و‌مرد تاثیر زیادی دارد. در مطالعات انجام شده ابن نتیجه به دست امده است که جذابیت ظاهری بیشترین تاثیر غیر منطقی را بر اکثریت افراد دارد و‌یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که در تعداد افراد خواستار ازدواج با فرد تاثیر دارد. در نگاه اول جذاب ترین افراد  به احتمال زیاد افرادی گرم و مهربان و با کفایت هستند . در یک مطالعه ی بین فرهنگی ظاهر فیزیکی در همه ی موارد به عنوان جذاب ترین عامل در میان مردان ذکر شده بود و به عبارتی مردان به جذابیت ظاهری زنان اهمیت می دهند  در حالی که خانم ها به  دور نمای مالی مردان و بلند پروازی ان ها و یا سخت کوشی و‌تلاش ان ها و حتی جدی بودن ان خا توجه می کردند. اما به همین سادگی نمی توان گفت و‌مطالعات دیگر نشان داده است که چه زن و‌چه مرد ویژگی های شخصیتی فهیم ، مهربان و باهوش را بر قدرت کسب و‌کار و جذابیت ظاهری ترجیح داده بودند. 


اما در حالت کلی در برخی تحقیقات  مشاوره خانواده جلو تر از موارد دیگر شخصیتی بوده و در برخی دیگر عقب تر از موارد شخصیتی بوده است. 

طبق گفته روانشناس قبل ازدواج به طور تقریبی می توان گفت که جذابیت ظاهری در فرایند اشنایی برای مردان از اهمیت بیشتری برخوردار است و و‌کیفیت های شخصیتی برای زنان مهم تر است. 

اولویت های مردان برای اشنایی بیشتر جنبه ی جذابیت ظاهری را در بر می گرفت و اولویت های خانم ها برای اشنایی مخلوطی از ویژگی های ظاهری و شخصیتی بود. اما هنگامی که در این تحقیق مردان و زنان ویژگی های با اهمیت برای انتخاب همسر را دسته بندی کردند فهرست ان ها به طور معنا داری شبیه هم بود. این فهرست به ترتیب عبارت بود از:

صداقت، وفاداری و تعهد، حساسیت، خونگرمی، مهربانی، خلق و‌خو، ملایمت، صبر و‌شکیبایی، متانت و وقار  به نظر می رسد شخصیت در انتخاب همسر مهم تر از ظاهر فرد است و‌لی دوست داشتنی بودن برای فرد را هم نباید انکار کرد. 

جذابیت ظاهری می تواند فرد را درگیر فرایند اشنایی کند اما لزوما ارتباط طولانی مدت و شادی را به همراه نخواهد داشت. علی رغم انچه که هر دو جنس درباره ی جذابیت ایده ال مد نظر دارند ، به طور واقعی همسری را انتخاب می کنند که به لحاظ جذابیت همانند خودشان باشند و این تناسب برای ادامه رابطه بسیار مهم است . 

تحقیقات دیگر در کلینیک مشاوره  نشان داده است که همسر جذاب به موقعیت اجتماعی فرد تاثیر می گذارد اما موقعیت اجتماعی برای برخی افراد مهم تر است. مردانی که برای ان ها نگاه دیگران و موقعیت اجتماعی مهم تر است به ظاهر و جذابیت ظاهری همسر توجه دارند. در حالی که مردانی که توجه کمتری به موقعیت اجتماعی دارند به عوامل شخصیتی توجه بیشتری نشان می دهند و به ظاهر کمتر توجه می کنند. 


جذابیت ظاهری غیر معمول در عین حال که یک مزیت است می تواند یک نقطه ضعف باشد افراد فوق العاده جذاب با پیشنهاد های اغوا گر رو به رو‌هستند در عین حال به نظر می رسد که جامعه نسبت به این افراد به لحاظ هنجارهای خود سخت گیر تر عمل می کند و‌این می تواند برای زنانی که ظاهر جذابی دارند با چالش هایی مواجه کند. 

مشاوره خانواده نشان می دهد که یک شخصیت قوی در حال شکل گیری یا بالقوه موفق برای خانم ها جذاب است به نظر می رسد که دور نمای موفقیت مرد برای خانم ها اهمیت دارد. این نگرش حتی در کشور های دیگری که خانم ها تقریبا فرصت برابری با اقا ها برای موفق بودن دارند نیز وجود دارد. در ضمن زنان هم مانند مردان به جذابیت ظاهری مرد هم به عنوان یک امر مطلوب هم به  عنوان یک‌نماد از موقعیت اجتماعی توجه دارند ولی این امر را پنهان می کنند.

در حالت کلی زنان و‌مردان برای جذابیت ظاهری در این حدود اهمیت بدهند که از نظر جسمانی و فیزیکی و خصوصیات ان نظیر قد، وزن و …. فردی را انتخاب کنند که متناسب با ان ها باشد و برای هم مناسب باشند نکته ی مهم دیگر دوست داشتنی بودن برای هم است یعنی افراد برای هم از نظر طاهری دوست داشتنی باشند زیرا که  برای ازدواج و رابطه ی مناسب به این مورد نیاز داریم و به دنبال نیاز های افراطی نخواهیم بود. و از طرفی نمی توانیم به طور قطع  بگوییم که با فردی که از نظر ظاهری بر اساس  نظر شما دارای جذابیت نیست  ولی دیگر خصوصیات خوبی را دارست رابطه خوبی در طولانی مدت می توان داشت زیرا ممکن است به مرور زمان باعث تاثیر منفی شود. از این رو به دوست داشتنی بودن از دیدگاه هم تاکید کردیم تا این مورد به عنوان مشکلی نباشد. برای این که بتوانید اطلاعات کامل تری در این زمینه داشته باشسد با فردی در زمینه مشاوره قبل ازدواج  در کلینیک مشاوره حتما مشورت نمایید.