استفاده بدون تناقض از ارتباط رک و صادقانه، می تواند شما را در تمام ارتباطات، تلاش ها و تعاملاتتان با مردم به خوبی پیش ببرد و می توان گفت که در هر رابطه ای صداقت نقش مثبتی را به همراه خواهد داشت. عدم صداقت می تواند سبب مشکلاتی در رابطه شود که که مهم ترین آن ها شامل سوء تعبیر ها و سوء تفاهم ها می باشد و می تواند موانع بزرگی در رابطه شوند.

سوءتعبیرها:

طبق نظر روانشناس خانواده یکی از اصول مهم در رابطه این است که اطلاعات کامل و درستی به طرف مقابلمان بدهیم و هر چیزی کمتر از تصویر کامل می تواند باعث شود شریک زندگی تان سعی کند جاهای خالی را خودش پر کند و این مسئله می تواند باعث ایجاد همه جور تجربیات بدی شود. نگذارید که شریک زندگی تان مجبور شود در مورد چیزی حدس بزند. تکرار این کار باعث ایجاد تفکر منفی زیاد خواهد شد و این تفکرات منفی سرانجام خوبی به همراه نخواهد داشت از این رو سعی کنید که در رابطه تان رک و رو راست باشید و در تمام ارتباطاتتان مستقیم صحبت کنید.

ارتباطات کامل:

زمانی که در حال برقراری ارتباط کلامی هستیم، فرد تصویری از آن چه که گفتیم را در ذهنش می سازد. نداشتن اطلاعات کامل می تواند منجر به خلق تصاویری شود که کاملا اشتباه هستند و این تصاویر اشتباه باعث ایجاد ناراحتی های زیادی خواهد شد. درک کامل هر موقعیت از داشتن کامل ترین اطلاعات موجود ناشی می شود و غیر از آن نمی توان به نتیجه دلخواه و خوبی رسید. پس سعی کنید در ارتباط با همسرتان اطلاعات کامل و حامعهی به همدیگر بدهید و از هر گونه اطلاعات ناقص که منجر به خلق تصاویر ناقص و پر کردن اشتباه آن ها شود خودداری کنید.

سوء تفاهم ها:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خوب اطلاعات غلط می تواند منجر به سوء تفاهم های یزرگ و پیامدهای بدی شود. و موارد بسیاری هستند که می توانند منجر به سردرگمی ، رنجش و خشم لحظه ای شوند.  برای مثال زمانی که توقع داشتید همسرتان کاری را انجام دهد ولی آن را فراموش کرده است و یا موضوعی که باید به همسرتان باید می گفتید و یادآوری می کردید ولی آن را فراموش کرده اید سبب بروز مشکلات زیادی خواهد شد. زمانی که موارد بالا جای روراستی را در رابطه گرفته باشد، سوءتفاهم ها زیاد شده و مشکلات بیشتری نیز در رابطه جربه خواهید کرد.  برای اطمینان و دوری از سوء تفاهم ها سعی کنید یادداشت بردارید که جزییات در آن نوشته شده است و اطلاعات بیشتری نسبت به آن چه که لازم است را در بر دارند و این مهارت می تواند از بروز بسیاری سوء تفاهم ها جلوگیری کند.

همه چیز را مخفی نکنید.

زمانی که در یک رابطه هستید، انتظارات خاصی وجود دارد و هر چیزی که مخفی تلقی شود، می تواند جنگ بزرگی را باعث شود. ممکن است که بخواهید چیزی را مخفی کنید که ممکن اسن فرد مقابل به آن حساس باشد، اما این را بدانید که مخفی کردن و بعدا آشکار شدن آن می تواند دردسرهای زیادی را ایجاد کند و حساسیت فرد را بیشتر کند. مهم نیست که چقدر مسئله ای جزیی باشد بهتر است که اجازه دهید همسرتان اطلاعات را بداند. این که سعی کنید چیزی که فکر می کنید مهم است فیلتر کنید اشتباه بزرگی است . همیشه به عنوان یک بزرگسال و با احترام به شریک زندگی تان رفتار کنید، پنهان کردن چیز ها حتی با نیت خوب می تواند نتیجه معکوسی داشته باشد. در رابطه تان سعی کنید که از پنهان کردن نگرانی ها، ترس ها، و تردید هایتان اجتناب کنید. این کار به جای ضعیف جلوه دادن شما، ویژگی انسانی تری را به همراه خواهد داشت. پنهان کردن احساساتتان و دیگر افکار صمیمی تان شما و شریک زندگی تان را از تعهد باز می دارد.

احساس تحقیر و نادیده گرفته شدن:

به عنوان یک زوج باید ارتباط با کیفیت با همسرتان داشته باشید. اگر همسرتان حس کند که قسمت پایانی روز شما مال اوست و هیچ درکی می شوند شروع به احساس تحقیر شدن خواهد کرد. و حتی ممکن است به نقطه ای برسد که احساس رنجش کند و یا حس کند نادیده گرفته شود. هر روز زمان خاصی برای ارتباط برقرار کردن با شریک زندگی تان ایجاد کنید. و مطمئن شوید که اختلالی در آن ایجاد نمی شود. سریک زندگی تان را فراموش نکنید و هر روز راه هایی پیدا کنید که با هم ارتباط برقرار کنید و به ساختن رابطه ادامه دهید. 

صداقت را فراموش نکنید.

هر فردی در ابتدا باید با خودش صادق باشد تا بتواند با طرف مقابلش نیز صادق باشد. قبل از این که بتوانید احساسات، نگرانی ها و ایده هایتان را با شریک زندگی تان در میان بگذارید، باید بدانید در مورد شرایطی که با آن مواجه می شوید چه احساسی دارید. هر چقدر با احساسات و اندیشه هایتان صادق باشید طرف مقابلتان نیز بهتر می تواند شما را درک کند. مطمئن باشید که در اکثر شرایط افراد صداقت را ترجیح می دهند و به همین دلیل در ارتباط با همسرتان آن را حفظ کنید.

بر اساس آن چه که در قسمت بالا اشاره کردیم، روشن نبودن چیزی که می خواهید بگویید و همچنین روشن نبودن اطلاعات باعث سردرگمی می شود. و در نهایت نا امیدی را به همراه دارد و می تواند باعث شود که ارتباط مناسبی که می توانستید با همسرتان برقرار سازید از بین برود و اعتمادی که طرف مقابل برای شما دارد نیز تخریب شود و این برای هر رابطه ای بسیار خطر ناک است و می تواند به سمت عدم موفقیت پیش ببرد. زیرا که اعتماد از اصول اساسی هر رابطه ای است و بدون وج.د اعتماد بین طرفین آن رابطه ضعیف خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج می توانید با متخصصان مربوطه صحبت کنید و مشورت ازدواج می تواند برای آینده رابطه تان سودمند باشد.