ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی و عامل به وجود آوردن خانواده و بقای نسل است .در صورتی که ازدواج با شرایط لازم و آگاهی کافی صورت گیرد اثرات مهمی بر سلامت افراد و اجتماع می گذارد به طوری که سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زوج های جوان با سلامت خانواده و ایجاد نسل سالم در ارتباط است. یکی از خواسته های همه افراد داشتن ازدواجی موفق است. اما باید این نکته را در نظر گرفت که ابتدا افراد باید در سن مشخصی به سراغ ازدواج بروند. این سن را نمیتوان با یک عدد مشخص نمود. اما لازمه رسیدن به سن ازدواج داشتن بلوغ فکری است. برای رسیدن به یک ازدواج موفق داشتن دوره آشنایی امری واجب است تا افراد در این دوره نسبت به هم شناخت پیدا کنند البته نباید این دوره طولانی شود زیرا طولانی شدن این دوره می تواند سبب درگیری دختر و پسر به احساساتشان شود و جلوی تصمیم گیری آگاهانه آنها را بگیرد. 

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک  کنند متأسفانه امروزه شاهد طلاق های زیادی به دلیل سوءتفاهمات بین زن و شوهر هستیم. دلیل اصلی اینکه ازدواج منجر به طلاق می شود این است که افراد فقط شور عشق اول را در نظر می گیرند و بقیه را نادیده می گیرند که بر آینده آنها تأثیر می گذارد.  با شرکت در جلسات مشاوره  قبل از ازدواج و زندگی مشترک شما و همسرتان می توانید با یکدیگر بیشتر آشنا شوید  محتوای کلاس های مشاوره پیش از ازدواج شامل بخش های مختلفی است.  از موارد مهمی که می توان بیان کرد مسئله ی مهارت های ارتباطی است که باید زوجین از ان ها اگاهی داشته باشند و اموزش های لازم را یاد بگیرند و از ان ها در زندگی مشترکشان استفاده کنند. 


روانشناسان و مشاوران برای درک بهتر شما و همسرتان پرسشنامه های  مشاوره قبل از ازدواج را در مرکز مشاوره  ارائه می دهند و بهتر تشخیص می دهند که آیا شما اطلاعات لازم را از همسرتان دارید یا خیر. در واقع هدف از پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج، کشف ویژگی های شخصیتی است که شما خواسته یا ناخواسته پنهان می کنید مشاور برای درک ویژگی های شخصیتی این پرسشنامه را بررسی می کند و در این زمینه به شما کمک می کند عده ای فکر می کنند پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج چندان مهم نیست و حتی سؤالات را نخوانده علامت زده واز آن می گذرند این کار خیلی اشتباه است. پس به این موضوع اهمیت بدهید. 

مسائل جنسی بخش بزرگی از ازدواج را تشکیل می دهد. هر دو همسر برای برقراری رابطه باید در مورد مسائل جنسی از یکدیگر رضایت کامل داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است رابطه آنها به زودی از بین برود دوره مشاوره جنسی قبل از ازدواج به شما این امکان را می دهد که درک عمیق از اینکه آیا با شریک زندگی خود رابطه جنسی دارید یا خیر. به عنوان مثال ممکن است یکی از همسران علاقه زیادی به رابطه جنسی نداشته باشند و فقط نگاهی گذرا به آن داشته باشد از طرفی همسرش این موضوع را بسیار جدی می گیرد و امیدوار است که همسرش در مدت زمان کوتاهی رابطه جنسی داشته باشد. از سوی دیگر این نشان دهنده سوءتفاهم آنها است. مشاوره قبل از ازدواج به آن ها کمک می کند تا یکدیگر را بیشتر درک کنند. اگر اختلافات ظریفی وجود دارد با یکدیگر برنامه ریزی و ترتیب اثر دهند و آنها را مدیریت کنند.

یکی دیگر از مسائلی که در مشاوره های پیش از ازدواج در نظر گرفته می شود مسئله خیانت است. علت خیانت برآورده نشدن برخی از نیازهای زوجین است که در کلاس مشاوره قبل از ازدواج مورد بحث قرار خواهند گرفت تا زوجین برای داشتن یک زندگی عاشقانه با هم و دوری از هرگونه خیانت راهنمایی  کنند. دلایل زیادی برای خیانت وجود دارد و حتی گاهی ممکن است یکی از همسران باعث حسادت همسر دیگر شود. مشاوره قبل از ازدواج تلاش می کند این مشکل را در زندگی زوجین حل کند.

یکی از موضوعاتی که در کلاس مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شود رابطه عاطفی زن و شوهر است. در این زمینه ابعاد مختلف شخصیت زوج ها  قدرت آن ها در برقراری روابط عاطفی و چگونگی برآوردن نیازهای خود مورد مطالعه قرار می گیرد. در کلاس مشاوره قبل از ازدواج در مورد رابطه عاطفی و ایده ال ها و موقعیت های زوجين بحث می شود . در کلاس مشاوره قبل از ازدواج در مورد روابط اجتماعی نیز بحث خواهد شد و مشاور فرد را در این زمینه نیز راهنمایی می کند . همانطور که گفتیم مشاوره قبل از ازدواج درباره موارد مهمی صحبت می کند که ما به برخی از ان ها اشاره کردیم و به همین دلیل می تواند برای هر زوجی مفید واقع شود. به منظور داشتن ازدواج موفق و اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.